piątek, 8 stycznia 2016

Oświetlenie hybrydowe i LED dla Trzebini

W trakcie wielu rozmów które przeprowadzam z mieszkańcami niejednokrotnie pojawiał się temat niedoświetlenia wielu części zarówno Psar jak i Trzebini. Czasami powodem niezamontowania oświetlenia jest duża odległość od najbliższych słupów energetycznych i w związku tym nieopłacalność budowy tam oświetlenia. W Psarach takim jaskrawym przykładem jest ulica Łąkowa, gdzie przy ostatnim domu aż prosi się lampa- cóż z tego skoro odległość od najbliższego słupa to kilkaset metrów. Takich miejsc jest dużo. W związku ze sporą ilością takich spraw zainteresowałem się hybrydowymi systemami oświetlenia, które mogłyby być dużo tańszą alternatywa dla klasycznego systemu oświetlenia. Czymże jest system hybrydowy- to w skrócie solar i mini wiatrak, który w dzień nabija akumulator tak, by w nocy lampa oświetlała teren nie gorzej niż tradycyjne lampy. Według mnie takie rozwiązanie sprawdzałoby się wszędzie tam, gdzie nie opłaca się montować tradycyjnego. Żeby zorientować się ,,jak to się je”, skontaktowałem się z urzędnikami gminy Czerwionka – Leszczyny liderami we wprowadzaniu oświetlenia hybrydowego na Śląsku.

Na dzień dzisiejszy gmina ta posiada 321 punkt świetlne i planuje nowe. Po prostu im się to opłaca. Pomimo iż koszt budowy słupa z oświetleniem hybrydowym jest pozornie większy to w tamtej gminie dzięki dotacjom z Regionalnych Inwestycji Regionalnych – „Program inwestycji na lata 2014-20” gmina płaci tylko 10% wartości inwestycji. Pomimo wymiany raz na 5 lat akumulatora w lampie koszt utrzymania przez 10 lat oświetlenia hybrydowego składającego się z 50 lamp wynosi według nich pięć razy mniej niż tradycyjnego, które w przypadku 50 lamp tradycyjnych wynosi w ciągu 10 lat (rachunki za energię, dzierżawa słupów czy naprawy i wymiany żarówek) 300 000 złotych. Jeżeli więc utrzymanie hybrydy jest pięć razy tańsze to w ciągu 10 lat ich użytkowania oszczędności wynoszą 240 000 tysięcy złotych! Te pieniądze można wydać na naprawę dróg itp. Poza tym chronimy tym samym środowisko zmniejszając emisje szkodliwych zanieczyszczeń. Żeby było jasne, nie myślę tu o pomyśle zamiany wszystkich lam w gminie na hybrydy, ale wybudowanie alternatywnej sieci w miejscach niedostępnych dla tradycyjnego oświetlenia. W tym celu można by zobligować sołtysów, przewodniczących rad osiedlowych i radnych do wytypowania 50 punktów takiego oświetlenia na terenie naszej gminy. Na ich przykładzie eksploatacji można by zbudować gminną sieć hybrydową z prawdziwego zdarzenia, która mogłaby generować wyraźne oszczędności i wzmocniłaby bezpieczeństwo w naszej gminie. O to w końcu chodzi. Sama wymiana opraw tradycyjnego oświetlenia na LED to również oszczędność do kilkudziesięciu procent na rachunkach za prąd. W budżecie na rok 2016 gmina zapisane ma wydanie na oświetlenie ulic, placów i dróg 2 253 300 złotych.  W związku z tym złożyłem formalny wniosek na ostatniej sesji Rady Miasta o zapoczątkowanie przez gminę programu pilotażowego oświetlenia hybrydowego. Taki sam wniosek złożyłem na ostatnim posiedzeniu Komisji Rozwoju Gospodarczego i Przedsiębiorczości. Czekam teraz na odpowiedź. W imieniu tych, którzy mają ciemno i w imieniu tych, którzy pragną wprowadzać sensowne oszczędności w funkcjonowaniu Gminy Trzebinia.


2 komentarze:

  1. Niech Pan wierzy, oszczędność jest naprawdę zauważalna. Uważam, że powinno wprowadzić się wręcz obowiązek stosowania oświetlenia LED w miejscach publicznych - bo za to płacimy wszyscy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja osobiście polecam energooszczędne plafoniery led. Dają jasne, intensywne światło i nie zużywają znacząco więcej energii niż zwykła żarówka.

    OdpowiedzUsuń